Domov:
|| Odbojkarska liga » 2010/2011 » Splošne informacije »

08.07.2010
Tekmovalna pravila za sezono 2010/2011

 • Vsako ekipo mora sestavljati vsaj šest igralcev. Na igrišču so lahko istočasno le štirje moški igralci.
  Ekipe morajo imeti na igrišču vedno vsaj štiri igralce in igralke, sicer se tekma prekine, zmaga pa gre ekipi, ki je popolna.
  Glede na število žensk v ekipi bodo ekipam dodeljene kazenske točke (t.j. bonus točke za nasprotno ekipo) – v zadnjem nizu je število teh točk prepolovljeno, zaokroženo navzdol: 

  • 0xŽ = -15 točk
  • 1xŽ = -8 točk
  • 2xŽ = 0 točk
  • 6xŽ = 0 točk
 • Ekipe, ki se bodo uvrstile v finale tekmovanja, bodo morale tam obvezno nastopiti s šestimi igralci (sicer se tekma zaključi/prekine, zmaga pa gre ekipi, ki je popolna). Na finalu bodo lahko nastopili le igralci, ki so igrali na vsaj 5-ih tekmah rednega dela lige (kvalifikacijske tekme za uvrstitev na finale se ne štejejo med tekme rednega dela).
 • KAPETAN EKIPE: Pred vsako tekmo mora kapetan ekipe izpolniti zapisnik o tekmi, ki med drugim vključuje poimenski seznam igralcev. Kapetan ekipe je dolžan sodelovati pri žrebu za prvo žogo oz. izbiro strani igranja in je izmed vseh igralcev v ekipi edini, ki mu je dovoljeno pogovarjanje s sodnikom.
  Kapetan mora poskrbeti za to, da je nekdo iz njegove ekipe prisoten na sestankih predstavnikov ekip, ki jih skliče organizator z objavo na tej spletni strani.
 • SPLOŠNA NAČELA IN PRAVILA:
  Liga se igra v skladu z Uradnimi pravili odbojkarske igre za obdobje 2005-2008 v kolikor ni v nadaljevanju rečeno drugače.
 • SOJENJE: Sodijo delegirani sodniki (v skladu z uradnimi odbojkarskimi pravili).
  V kolikor se bo za sojenje prijavilo premalo sodnikov, lahko organizator začasno (do prijave dodatnih sodnikov) uvede naslednji sistem sojenja: 

  • za nekaj tekem mora sodnika zagotoviti ekipa, ki jo določi organizator;
  • ekipe, ki ne bodo zagotovile sodnika (ta lahko je tudi iz druge ekipe) za posamezno tekmo, bodo “kaznovane” z odvzemom ene točke.
 • ŠTETJE TOČK:
  Šteje se vsaka osvojena točka.
 • TOČKOVANJE:
  • zmaga brez izgubljenega niza (2:0) = 3 točke
  • zmaga z 1. izgubljenim nizom (2:1) = 2 točki
  • poraz z 1. dobljenim nizom (1:2) = 1 točka
  • poraz brez dobljenega brez (0:2) = 0 točk
 • NAPREDOVANJE: Liga se bo odigrala po dvokrožnem sistemu (dve skupini, ločitev na “boljšo” in “slabšo” skupino).
  V primeru izenačenega števila točk se v končnico uvrsti ekipa, ki je bila boljša v medsebojnih tekmah. Če se na nobenega izmed zgornjih načinov ne bo dalo določiti vrstnega reda v skupini, bo o napredovanju odločil žreb (organizator se lahko s kapetanoma ekip dogovori tudi za dodatno tekmo, ki bo odločala o napredovanju).
  V prvem delu tekmovanja so ekipe razdeljene v Skupino A in Skupino B, kjer bodo ekipe odigrala po eno tekmo z ekipami v isti skupini. V drugem delu tekmovanja se bodo ekipe razdelile v dve novi skupini. Sistem tekmovanja bo določen na uvodnem sestanku predstavnikov ekip.
 • SISTEM IGRE – REDNI DEL:
  Zmaga ekipa, ki prej osvoji dva niza. Prva dva niza osvoji ekipa, ki si prej priigra 25 točk z dvema točkama razlike. Tretji odločilni niz osvoji ekipa, ki si prej priigra 15 točk z dvema točkama razlike. Pred morebitnim tretjim nizom je potrebno ponovno izvesti žreb, ki določi pravico do servisa ali izbire igrišča. Ko prva ekipa osvoji osmo točko tretjega seta je potrebno zamenjati igralni površini.
 • SISTEM IGRE – KONČNICA:
  Končnica se bo odigrala po dvokrožnem sistemu (repasage). Zmaga ekipa, ki prej osvoji dva niza. Prva dva niza osvoji ekipa, ki si prej priigra 25 točk z dvema točkama razlike. Tretji odločilni niz osvoji ekipa, ki si prej priigra 15 točk z dvema točkama razlike.
 • KAZNI ZA EKIPE Z NEREGISTRIRANIMI IGRALCI:
  Ekipe, ki bodo igrale z neregistriranimi igralci oz. igralkami ali z igralci oz. igralkami iz drugih ekip bodo kaznovane z odvzemom dveh točk in izgubo tekme z rezultatom 0:25 in 0:25 (0:2 v nizih). Ekipe, katerih igralci oz. ogralke bodo igrale za drugo ekipo, bodo kaznovane z odvzemom dveh točk.
 • IGRIŠČE:
  V rednem delu tekmovanja se tekme igrajo na vseh treh tretjinah telovadnice (spuščene zavese). Tekme v končnici pa se igrajo na osrednjem igrišču. Višina mreže je 2,38 m (5 cm nižje od moške mreže in 14 cm višje od ženske mreže). Višino mreže merimo na sredini igrišča. Skrajna konca mreže (nad stranskima črtama) ne smeta presegati določene višine za več kot 2 cm. Igrišče omejujeta tudi dve anteni na vsaki strani mreže (nad stranskima črtama).
 • MENJAVE:
  Vsaka ekipa je v posameznem nizu upravičena do treh zaključenih menjav.
 • PREKINITVE (timeouti):
  Vsaka ekipa lahko v posameznem nizu zahteva dve polminutni prekinitvi.
 • POŠKODBA ŽENSKE IGRALKE SREDI SETA IN BREZ MOŽNOSTI ZAMENJAVE:
  • glede na število točk nasprotne ekipe, gre nasprotni ekipi pribitek točk po naslednjem ključu:
   • nasprotna ekipa ima 05 točk ali manj = +8 točk
   • nasprotna ekipa ima 10 točk ali manj = +6 točk
   • nasprotna ekipa ima 15 točk ali manj = +4 točke
   • nasprotna ekipa ima 20 točk ali manj = +2 točki
   • nasprotna ekipa ima več kot 20 točk = +0 točk
  • število točk ekipe, ki se ji poškoduje igralka, nima vpliva na zgornje pribitke
  • zgornje pravilo velja tako v primeru, ko na igrišču ostane le ena ženska, kot tudi, če na igrišču ne ostane nobena ženska
  • v kolikor se odigra še kakšen set se upoštevajo že uveljavljeni pribitki (1Ž = 8 točk, 2Ž = 15 točk)
 • ZAMUJANJE:
  V kolikor ekipa zamudi eno (1) minuto na posamezno tekmo, izgubi prvi niz z rezultatom 25:0. V kolikor ekipa zamudi (5) minut, izgubi drugi niz z rezultatom 25:0 in tekmo z rezultatom 2:0.
 • DISCIPLINSKE KAZNI:
  RDEČ+RUMEN karton: V kolikor igralec na tekmi prejme RDEČ+RUMEN karton, ne sme nastopiti na naslednjih dveh tekmah njegove ekipe (tudi če je ena tekma še isti dan ali če ima ekipa v naslednjem krogu samo eno tekmo). V kolikor igralca ni moč zamenjati v skladu s pravili, se ekipo razglasi za nepopolno in izgubi tekoči set!
  RDEČ karton: Razen izključitve za tekoči set, ni dodatnih kazni za igralca ali igralko. V kolikor igralca ni moč zamenjati v skladu s pravili, se ekipo razglasi za nepopolno in izgubi tekoči set!
 • NEIGRANJE:
  V času, ko ekipa ne igra, se igralci ne smejo nahajati v igralnem prostoru. Igralci lahko dvoboje spremljajo iz tribun!
 • PRESTAVLJANJE:
  Tekem ni dovoljeno prestavljati!
  Ekipi se lahko dogovorita in tekmo odigrata pred terminom, ko je tekma na sporedu v ligi (po predhodnem dogovoru se lahko tekma odigra v terminih, ki jih imamo v ŠD Komenda).
  V kolikor ekipi ne bosta nastopili na predvideni tekmi in ne bosta sporočili rezultata tekme (če je bila tekma odigrana izven terminov lige), se tekma zabeleži z rezultatom 0:0 (nihče ne dobi nobene točke).
  Ekipi morata zagotoviti, da bo prestavljeno tekmo odsodil eden izmed sodnikov, ki tudi sicer sodijo v ligi. Stroške sodnika krijeta ekipi, ki sta se dogovorili za predčasno odigranje tekme!
 • ODGOVORNOST:
  Vsi igralci in igralke nastopajo na lastno odgovornost oz. na odgovornost predstavnikov ekipe in v času prireditve s strani organizatorja niso zavarovani.
 • PRAVICA DO SPREMEMBE:
  Organizatorji si pridržujemo pravico so spremembe in dopolnitve pravil.

Spremembe lahko spremljate preko RSS 2.0 novic.Avto Car Bortega Burin Yachting Club certi.si Dajmedol Debitel Dream Team ekipa DPŠ EL-TT Finnova Fresh Gorenjski Popotnik Gorje Il Pivo Isto dobr Kifeljci Klappa Klimatizacija Klemenčič Konkurenca Kransterdam Mik Mik Mix Odtrganci Pentatlon Piskrčki PLAMTEX INT Pod Skalco Pokal Komenda Rauch Sekvoje Servetkarji Spletni-streznik.com SRC INFONET Systemiq Tazadni Teleport Unikati uTabla Vet4Pet Zasilni izhod ŠD Povž ŠD Preserje ŠD Preserje JUNIOR Ženske dvojice ženski odbojkarski turnir